NELER YAZDIK?

Osmanlı Devleti Serisi- Osman Gazi

Paylaşmak İsterseniz.

Osman Gazi , Ertuğrul Gazi’nin üç oğlundan biridir. Ertuğrul Gazi , hayatı boyunca hocası ve mürşidi Şeyh Edebali Hazretleri’ni kendine rehber edinmiş, onun manevi terbiyesi ile kemal sahibi bir aşiret reisi olmuştur. Bu nedenle oğlunun da onun terbiyesi altında yetişmesini çok arzu etmiştir.

Şeyh Edebali Hazretlerinin Osman Gazi’ye tavsiyeleri;

“Ey Oğul !

Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana …Güceniklik bize; gönül almak sana…Suçlamak bize; katlanmak sana…Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana..Geçimsizlik çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana…Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize, bağışlama sana…”

“Ey Oğul!

Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana…Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…”

“Ey Oğul!

Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı..Allah Teala yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hak yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçmeyecek akıl ve kalp versin.”

“Oğul !

Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın…Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen, sabah rüzgarlarında savrulur gidersin! Öfken ve nefsin bir olup akılını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın!..”

“Milletin kendi irfanı içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır.”

“Ananı ve atanı say! Bil ki bereket büyüklerle beraberdir.”

“Haklı olduğun mücadelen korkma! Bilesin ki , atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli(korkusuz..) derler. “

“Ülke, idare edenin, oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir.”

“Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü, zaman yok, süre az!..”

“Yalnızlık, korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz. Yalnız başına kalsa da…Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin. “

“Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!..”

Bu yüksek manevi terbiye ile, gerek Osman Gazi, gerekse uyruğu, İslam ahlakını en mükemmel bir sürette hayata geçirerek salih bir topluluk haline geldiler. Aslımızın böyle bir medeniyete dayanması ne büyük şeref.

Bir sonraki Osmanlı Devleti serimize Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye çok öğretici nasihatleri ile devam edicez. Selametle kıymetli kardeşlerim.