NELER YAZDIK?

Siyahi Müezzin Bilal

Paylaşmak İsterseniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde George Floyd adlı siyahi adamın gözaltı işlemi sırasında polis tarafından boğularak öldürülmesi, siyahilere yönelik orantısız polis şiddeti ve buna bağlı ırkçılık tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. Bizlerde size İslam’ın İlk Müezzin’i siyahi köle Hz.Bilal’i anlatıcaz.

O zamanlara baktığımızda kölelik var ve bu sistemde köleler insan dışı işkencelere maruz bırakılıyor. Bilal köle ve onun tabiriyle sahibi de Ümeyye’dir. Bilal’in Ümeyye’nin yanındaki kölelik zamanından sonrasında Hz.Muhammed’le tanışmasından , hayatının değişmesinden ve islamın ilk Müezzin’i olmasından bahsedicem.

Ammar’a soruluyor :

“Muhammed size ne öğretiyor?”

Ammar: “Muhammed (a.s) bize tüm insanların, ırkların ,renklerin statülerin Allah huzurunda eşit olduğunu öğretiyor.”

Ümeyye: ” Diyorsun ki bir köle efendisiyle eşittir…? Bedel olarak para ödediğim Bilal, benimle eşit mi?”

Bunun üzerine öfkelenen Ümeyye Bilal’in eline kırbaç vererek Ammar’ı dövmesini ister. Bilal buna yeltense de içi hiç rahat değildir ve elinden kırbaçı düşürür. Ammar :”Ne diyorlarsa yap yoksa seni öldürecekler.”der. Ama Bilal bunu yapamaz. Ümeyye Bilal’e öfkelenir ve onu acımısızca cezalandırır.

Bilal yarı baydın halde Muhammed (a.s) düşünür, birçok kez görmüştür ama O’nunla hiç konuşmamıştır. Bilal :” Büyük panayır sona erdiğinde , kervanlar kendi tozlarında kaybolduklarında, Mekke ufalırdı. Sokaklar yerini aşina yüzlere bırakırdı; köle olan benim yanımdan çok dikkat etmeden ve aşina olmadan geçseler de. Ama Muhammed (a.s) farklıydı. Dostane bir bakışı olmadan asla bir adamı geçip gitmezdi. ” der.

Ümeyye’nin işkenceleri devam eder ve Bilal yarı ölü yarı yaşayan bir vaziyettedir . Bir ses duyar bu Hz.Ebubekir’in sesi, Bilal’i almak istiyor. Üzerinden kayaları alıp iplerini çözerler. Bir koluna Hz.Ebubekir diğer koluna Zeyd girerek götürürler. Ümeyye ölü adamı sattığı için mutludur ancak Hz.Ebubekir daha fazlasını isteseydin yine verirdim diyerek karşılık verir.İlk beş gün Ebubekir’in evinde kaldıktan sonra altıncı günün sabahı uyanıp kalkıp dışarı adımlarını atar. Ebubekir bu duruma cok sevinir ve Allah’ın elçisinin üç gün boyunca ateşi düşene kadar şahsen dua ettiğini söyler.Sözlerine şunuda ekler “Sen güvende olunca seni bırakacak.”

Bilal Hz. Muhammed’in yanındadır. Hz.Muhammed en iyi öğreticisi olmuştur ve Bilal’i cennetlik biri olarak ifade etmiştir.

Bilal: Hamile bir kedi, sütün etrafında dönüyordu ve onun payı verilinceye dek beklemek durumundaydım. Sanırım rahatsız olmuştum. Kediyi kovalamalıydım. Ancak öğrenecek çok şeyim vardı. On bin güçlü insan Mekke’ye yürürken, Muhammed(a.s.)’in bütün orduyu, küçük enikleriyle uğraşan dişli bir köpeği rahatsız etmemek için yüz metre kadar yoldan uzaklaştırdığını hatırlıyorum. Peygamberlerin sonuncusu Muhammed (a.s.), insanoğluna hayvanlara nazik davranmayı öğretmede ilkti. “Bir kediye kötü davranmanız nedeniyle cehenneme gidebilirsiniz ve yumuşak bir kalple bir canlıya su veren kimseler için mükâfatlar vardır. “derdi.

Mescid yapılır, insanları namaza nasıl çağırmaları gerektiğini iştişare ederler. Sonrasında Abdullah Bin Zeyd rüyasında bir insan sesinin onları namaza çağırdığını söyler ve Muhammed (a.s) rüyasının Allah’tan olduğunu insanları namaza insan sesiyle çağıracaklarını söyler.

Ama kim okuyacak ?

“Senin sesin Bilal!”

“Ey Allah’ın Resulü, ne diyeceğim?”

“Allah’ı yücelt , Resulünü ilan et, namaza teşvik et, Allah’ı yücelt hepsi bu. Ve yeterli de”

“Döndüm ve düşündüm .”

Allahu Ekber. Allahu Ekber.Allahu Ekber.Allahu Ekber. Eşhedü enla ilahe illallah. Eşhedü enla ilahe illallah. Eşhedü enne Muhammeden Resulullah. Eşhedü enne Muhammeden Resulullah. Hayye ale’s-salah. Hayye ale’s-salah. Hayye ale’l-felah. Hayye ale’l-felah. Allahu Ekber. Allahu Ekber. La İlahe İllallah

Bilal’in kölelikten sonra bu denli kıymet verilmesi onun alışması açısından elbetteki kolay olmuyor ve Hz.Ebubekir Bilal’e şu uyarıda bulunuyor : “Dinle beni Bilal. Sen efendileri olmayan hür bir insansın ve hür olmayı öğrenmelisin.”

Ve Bilal ,Muhammed(a.s) yanında bir ömür geçiren Bilal. Hz.Muhammed vefat ettikten sonra ezan okumakta zorlanan ve hıçkırarak ağlamaktan adını söyleyemeyen Bilal. Sen ne güzel sevdin Muhammed(a.s)’i . Muhammed(a.s) seni ne güzel sevdi. Şimdi bu muhabbete bu çağda öyle ihtiyaç var ki. Senin merhametine öyle ihtiyaç varki Ya Muhammed(a.s)…

Salat ve Selam sana Ya Resûlallah.

Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
×
Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
Latest Posts