NELER YAZDIK?

Kudüs: Kutsalın Esirse Sen Özgür Değilsin!

Paylaşmak İsterseniz.

 

Kudüs’ü tanıyor muyuz? Kudüs’ü tanımadan onu dert edinemeyiz. Kudüs; davadır, heyecandır, imandır. Kudüs sadece bir şehir değildir. Kudüs’ün bizim için önemini şu şekilde ifade edebiliriz: İsra-Miraç hadiseleri burada zuhur etmiştir. Biraz açacak olursak; Hz Muhammed Mescid-i Haramdan Kudüs’teki Mescidi Aksa’ya  bir gece yolculuğu yapmıştır, bu olay orada gerçekleşmiştir. Kudüs; Peygamberler diyarıdır, birçok Peygamber orada yaşamış, vefat etmiştir. Yine Müslümanların ilk kıblesi Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’dır. Bugün Kabe’ye yönelip namaz kılıyoruz, kıblemiz Kabe fakat ilk kıblemizin Mescid-i Aksa olduğunu unutmamalıyız. Orası bizim için önem arz ediyor.  Kudüs mukaddes, mübarek ve muazzez bir beldedir.Orayı kutsal kılan Allah’tır. Kur’an-ı Kerim’de Kudüs’teki Mescid-i Aksa  “Çevresini mübarek kıldığımız  Mescid-i Aksa” olarak geçiyor. Üç kutsal mescidimizden birisi olan Kudüs’teki Mescid-i Aksa işgal altında şuan. Bizim için Mescid-i Nebevi, Mescid-i Haram ne ise Mescid-i Aksa’da odur. Mescid-i Aksa kapısında İsrail askerleri nöbet tutuyor. İsrail, Filistin topraklarına yasa dışı olarak Yahudi yerleştirmeleri gerçekleştiriyor. Onların amacı; Mescid-i Aksa’yı yıkıp yerine Süleyman Mabedi inşa etmek. Bunun için çalışmalar sergiliyorlar. Kudüs’ümüz mahzun, bizleri bekliyor.

Evet, Kudüs ne yazık ki işgal altında, mübarek belde işgal altında fakat kurtuluşu bizlerin uyanmasıyla olacak. Aslına bakacak olursak bizim de zihinlerimiz işgal altında. Biz, ilk önce kendi zihin dünyamızı esir altından kurtarmalıyız. Bizim ilk önce Müslümanlar olarak birbirimize sımsıkı kenetlenmemiz gerekiyor. Bunu başarmalıyız. Eğer başarabilirsek  Kudüs’ün kurtuluşu da yakın olacaktır Biiznillah!

Peygamber kokan şehir Kudüs’ümüz tutsak ise biz özgür değiliz. Müslümanlar olarak Kudüs’ün önemini daha çok kavramalıyız. Bu mesele üzerinde Müslümanlar, başta ferdi olarak sonra toplum olarak önemli adımlar atmalı. Kur’an-ı Kerim okurken; Kur’an’ı tarih ve siyaset açısından inceleyerek okumalıyız. Kudüs’ü tanımalıyız. Bütün uyuyanları uyandırmaya bir tek uyanık yeter diyor Malcolm X. O halde zaman kaybetmeden adım atmalı. Uyanmaya ve uyandırmaya istekli olmalıyız. Kudüs’ ü savunmalıyız ama bilinçli, yaşananların farkında olarak. Tabii bilinçli olmak için de bilgi sahibi olmamız gerekli. Okuyalım ,araştıralım, öğrenelim. Dualarımız da Kudüs’de olsun. Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak istiyorsak fiilen de orada olmalıyız. Bizim orayı ziyaret etmemiz Siyonistleri öfkelendiriyor. Bu durum onları öfkelendiriyorsa doğru yoldayız demektir. Ziyaretimizden bile rahatsız olan Siyonistlere Kudüs’ü dert edindiğimizi göstermeliyiz. Filistin halkını ezmek, onların  topraklarını işgal etmek açık bir zulümdür. Bu zulmü kabul etmemeliyiz. Çünkü Kudüs İslam’ındır; Kudüs, Müslümanların istikbalidir. Kudüs’ü savunmak görevimizdir. Kudüs; ümmetin davasıdır, hepimizi ilgilendiren bir meseledir. Bize ve Filistin halkına yakışan ise direniştir. Özgürlük uğruna bedel ödenmeli.  O halde direnen Filistin halkına umut olup, ben de varım deme zamanı. İnanıyoruz hak bir gün galip gelecek! Ve o gün geriye dönüp, bu hak dava uğruna ben ne yaptım dediğimizde başımız öne eğilmemeli!

Yakındır sonsuz özgürlüğün Ey Kudüs, yakındır vuslat Ey Kudüs…

Fatma Aydemir Author
Ümmetin derdiyle dertlenmeye çalışan bir İlahiyatçı.
×
Fatma Aydemir Author
Ümmetin derdiyle dertlenmeye çalışan bir İlahiyatçı.
Latest Posts