*NELER YAZDIK?

Zaman Yönetimi Teknikleri

Paylaşmak İsterseniz.

Zaman yönetimi tekniklerinden iki tanesi hakkında bilgilendirme amaçlı sizlerle buluşuyoruz. Öncelikle bu teknikler hakkında kaynak önermek gerekirse “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı ” kitabını tavsiye edebilirim.

“Zaman yönetimi teknikleri işe yarıyor mu?” sorgusuyla sıklıkla karşılıyoruz. Ancak bilinmesi gerekir ki, tamamen ruh halinize göre hareket ediyorsanız bu tekniklere bel bağlayarak günü dahi kurtaramayız. Zira, duygularımız bizleri fazlasıyla yönlendirmekte ve eğer bir noktada dur deyip önümüze bakmazsak bir sene sonra geriye baktığımızda saçma diyebileceğimiz şeyler için bir seneyi ziyan etmiş olacağız. Gemiyi lafla yürütmüyor, iletişim adreslerimizden bizlere ulaştığınız takdirde sizlere her türlü desteği verebileceğimizin de sözünü bırakıyorum buraya.

Konumuza gelecek olursak, bu tekniklerden önce 21/90 kuralından bahsedelim. Kuralın özü, bir işi alışkanlık haline getirmek 21 gün, yaşam tarzı haline getirmek ise 90 gün sürer. Genç kardeşlerimiz için şekersiz çay içmek ve erken kalkmak konusunda bizzat deneyip başarılı olduğum bu kurala pek çok alanda uymak faydalı olacaktır. Hayatımızı düzene koymak için irademize sahip çıkarak uygulayabileceğimiz ilk kuralı bir kenara koyup devam edelim.

Zaman yönetimi tekniklerinden ilkini, görsel olarak daha iyi akılda kalabileceği için aşağıya ekliyorum. Hayatımızdaki işleri önem ve aciliyetine göre sıralayan bu tekniği de kendim denemeden sizlere sunmadığımı belirtmek isterim. Öğrenci kardeşim, (özellikle lgs ve yks dışındakiler) “bu kadar sıralamayla/teknikle mi uğraşacağım?!” dediğini duyar gibiyim ama uğraşacaksın, vakit sana da gelecek bilesin. Eklediğimiz görsel anlaşılır ancak yine de sırayla belirtelim:

Planladığın işin hem önemli değil hem de acil değilse, daha sonra yapman gerekli.
Önemli değil ama acil olmakla birlikte başkasının yapabileceği bir şeyse, başkasına yaptırmalısın.
Önemli olup acil değilse, yapacağın zamanı programla.
Hem önemli hem acilse, kırmızı alarm hemen yap!

İkinci tekniğe gelelim, bunu ayrı bir seveceğinizi düşünüyorum. Aşağıya yine özet olarak resmini bıraktığım bu tekniğimiz tam ders çalışmalık. Kuralımız, 25 dk ders çalış, 5 dk dinlen. (bu da 1 pomodora eder). Bu şekilde 4 tur devam ettikten sonra 30 dakikalık mola kullanabilirsin. Buna ne kadar devam edileceği ise kişinin yoğunluğuna ve dayanma gücüne bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Yetişkinlerin de okuyacağına inandığım bu yazımda öğrenci kardeşlerimi bir adım önde tutarak birebir konuşuyormuşcasına yazmayı uygun gördüm. Sizleri masum kalplerinizden selamlıyorum.

Selametle..

Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
×
Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
Latest Posts