NELER YAZDIK?

Hadis Serisi- Duanın Kabulü

Paylaşmak İsterseniz.

Dua ..En üzgün zamanlarda sığınağım, en mutlu olduğum zamanlarda şükrümü paylaştığım. Duanın ehemmiyetine Kuranımızda sık sık yer veriliyor bu serimizde hadisler ışığında duamızın kabul edilmemesi hususuna bakıcaz.

İlk önce sunu demek istiyorum Hz.Ömer diyorya ben duamın kabul edilmemesinden değil dua edememekten korkarım. Burda öyle bir sır varki bazen dua etme isteği bile gelmez insana ve bu durum çok üzücü olur. Dua edebiliyorsanız bu güzel bir başlangıç . Rabbimiz’de “Bana dua edin ki kabul edeyim.” buyuruyor. Ayette bu sekilde buyuruluyorsa duamızın kabulü muhakkaktır. Ancak bazen hemen olsun isteriz veya aynısını isteriz. Duamızda Allah ısrarcı olmamızı sever ama dua edip sonucunu Allah’a bırakma işini kavrasak iyi olabilir. Çünkü dinimiz teslimiyet dini .

Güzel bir hadis daha paylaşmak istiyorum . “Kardeşinin gıyabında dua eden hiçbir Müslüman yoktur ki melekler de o kişiye dua etmesin. ” Eğer bu hadisi yapabiliyorsan kardeşim melekler duana eşlik ediyor bilesin 🙂

O zaman bu hadisin peşinden duamızı da hadisle yapalım: “Allah’ım beni sev, beni seveni sev. Allah’ım, beni senin sevginle, sevgisi senin katında fayda verecek olanın sevgisiyle rızıklandır.”

Şimdi de duanın neden kabul edilmediği ve duanın kabul edilmesinde dikkat edeceklerimizi hadislerle açıklayalım.

1-) Haramlardan sakınmak

“Allah Teala’nın haram kıldığı şeylerden sakınması ile yüce Allah kulun dua ve tesbihlerini kabul eder.”

Hz.Aişe (r.anha) Rasullullah(sav)’tan şöyle rivayet eder:

“Ey insanlar Allah Teala sizlere buyuruyor ki: İyiliği emredin, kötülüklere engel olun. Eğer böyle yapmazsanız; bana dua edersiniz duanızı kabul etmem, benden istersiniz istediklerinizi vermem, benden yardım istersiniz sizlere yardım göndermem.”

Seleften bir zat şöyle der: “Duaların kabul edilmesi gecikmez ama duanın kabulünü günahların ile kapatan sensin.”

2)Helal yemek

“Yiyeceklerini helal alırsan duası makbul kişilerden olursun.”

“Resulullah’ın (s.a.v) yanında , ‘ Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarından yiyin’ ayeti okundu.

Bu esnada Sa’d b.Ebu Vakkas(r.a) ayağa kalktı ve şöyle dedi:

‘Ey Allah’ın Resulü! Allah Teala’ya dua et de, beni duası kabul edilen kişilerden kılsın!’ Bunun üzerine Resulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:

Ey Sa’d! Yiyeceğinin temiz olmasını sağla, duası kabul edilen kişilerden ol! Muhammed’in (s.a.v) canını elinde tutan zata yemin ederim ki , kul haram bir lokmayı midesine indirdiği zaman, kırk gün onun herhangi bir ameli kabul edilmez…

3-)Salat ve selam ile dua etmek

“Biriniz duaya Allahu Teala’ya hamd ve sena ederek başlasın sonra peygambere salat okusun. Sonra da ne isterse istesin. “

4-) İsm-i A’zam ve Esma-i Hüsna ile dua etmek

“Kul dört defa ‘Ya Rab’ dediği zaman , Allah Teala ‘İste kulum, istediğin sana verilecektir buyurur.”

5-) Duanın kabul olduğu zamanlar vardır.

Gecenin son yarısı olduğu vakit yani seher vakitlerinde , ezan okunduğu zaman, farz namazlarının peşinden gelen zamanlarda, secde halinde, cuma günlerinde , kabeyi ilk gördüğümüzde .

Bu serimizin ilk konusunu hadisler ışığında açıklamaya çalıştım inşallah yüreğinize su serpilmiştir. Dua eder dua beklerim. Selametle 🙂

Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
×
Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
Latest Posts