NELER YAZDIK?

Akrabalar Neden Sevilmez?

Paylaşmak İsterseniz.

Sosyal medya üzerinde çok fazla espirisi dönen, özellikle bayram günleri yaklaştığında çoğunluğun korkulu rüyası, akraba ziyareti 😀  Akrabaların yada akraba ziyaretlerinin sevilmemesinin en büyük nedeni de istenmeyen, rahatsız edebilecek soruların sorulması. Bu soruları maddeler halinde yazacağım gibi bu tarz durumları ayetler ve hadisler eşliğinde açıklayacağım inşaAllah.

En çok rahatsız edebilen sorular;

Evlilik yok mu? Görüştüğün birisi var mı?

Bebek yok mu? İkinci çocuk ne zaman?

Yaşın kaç? Hala atanamadın mı?

Kaç lira kazanıyorsun?

Okul bitmiyor mu bu sene?

Çalışmıyor musun?

Bu liste uzar gider. Çoğumuz bu sorulardan hoşlanmayız. Bu tarz konuşmaları elbetteki sadece akrabalar yapmıyor ancak çoğunluğu bu kesimin oluşturduğunu söyleyebiliriz. Karşıdakini rahatsız edebilecek bu tarz konuşmaları malayani, fuzuli konuşmalar olarak nitelendirebiliriz.

İmam Gazali derki: “Seni ilgilendirmeyen şeyleri konuşma. Zira o fuzulidir ve bundan dolayı günaha düşmeyeceğinden de emin değilim.”

Hadiste buyruluyor: “Kendisini ilgilendirmeyen şeyleri(malayaniyi) terk etmesi, kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir.” (Tirmizi, “Zühd”,61)

Ümmü Habibe(r.a) şöyle rivayet eder: Resulullah(s.a.v) buyurdular ki: “Ademoğlunun bütün konuştukları lehine değil aleyhinedir. Lehine olanlar sadece iyiliği emretmek, kötülüğe engel olmak ve Allah’ı zikretmek için söylediği sözlerdir.”

“Allah’ı zikretmek dışında sözü çoğaltmayınız. Çünkü Allah’ın zikri dışında çok konuşmak kalbi katılaştırır. Allah’tan en uzak olan kimselerde kalpleri katı olanlardır.”Tirmizi, Zühd,61(nr.2411)

İbn Mesud’un(r.a) şöyle dediği rivayet edilir:

“Lüzumsuz sözlerden sakının. Kişinin ihdiyacı kadar konuşması yeterli olur.”

Taberani Enes’ten (r.a) Resulullah’ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet eder. “Bir kul, dilini korumadıkça imanın hakikatına eremez.

Amr b.Kays el-Melai şöyle der:

“Lokman(a.s) insanların yanında iken adamın biri yanına gelerek,

Sende gördüğüm bu üstünlüklere ne ile ulaştın? diye sordu.

Buna da,

‘Doğru konuşmak ve kendimi ilgilendirmeyen konularda hep susmayı tercih etmekle’ diye karşılık verdi.”

Hadisler  eşliğinde malayani konuşmaların dinimizde hoş olmadığından bahsettik. Ama dinimiz akraba bağlarının da koparılmaması gerektiğini önemle belirtir. Akraba arasındaki bu ilişkiye Sıla-ı Rahim denir. Sıla-ı Rahim görevi nelerdir dersek: Ziyaret etmek, maddi ve manevi yardımda bulunmak, mutlu ve acılı günlerinde yanlarında olmak; onlara fiili veya sözlü olarak herhangi bir zarar vermemek, onları kötülememek, unutmamak ve dargın durmamak.

Akrabalık ilişkileri sürdürmek farz, bu ilişkileri koparmak ise haramdır. Peygamberimiz (sav) buyurur ki: “Rahim(akrabalık), Allah’ın rahmetinin eserlerinden biridir. Kim bu bağı korursa, Allah ona merhamet eder. Kim onu koparırsa, Allah da ondan ihsan ve rahmetini keser.”

Kuran-ı Kerim’de Cenab-ı Allah buyuruyor: “…Akrabalık bağlarını koparmaktan sakının…”

“…Akrabaya…iyilik edin. Şüphesiz Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.”

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder…”

Yani Allah’ın hükmü kesin, akrabalık bağlarını korumak önemli. Bizlere düşen konuşmalarımızla , davranışlarımızla onları kırmamak , ölçüyü iyi ayarlamak. İnşallah ümmet olarak birbirini sevenlerden ve “Kişi kendi için istediğini kardeşi için istemedikçe iman etmiş olmaz.” Hadis-i şerifine mazhar olanlardan oluruz. Selamatle.

Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
×
Gulsah Tabak Author
Dava insanı. Vatan sevdalısı. Biraz mühendis cokça öğretmen.
Latest Posts